- Українська назва: Бактеріальний рак кісточкових
- Російська назва: Бактериальный рак косточковых
- Латинська назва:
- Збудник: Pseudomonas syringae
- Пік активності:
Хвороба дуже поширена в Україні. Спостерігається на абрикосі, персику та сливі
Бактеріальний рак кісточкових проявляється у вигляді витікання камеді із вражених гілок, що пояснює його назву «бактеріальний гоммоз». Хоча витікання камеді і буває зазвичай у дерев вишні та абрикосу, але воно не є постійною ознакою хвороби в цих або інших кісточкових плодових дерев. З іншої сторони, назва бактеріальний рак більше підходить, так як на хворих ділянках гілок завжди з’являються некротичні ділянки, або виразки.
В результаті хвороби уражуються всі надземні органи рослин
Бактерія проникає в кору і згодом спричиняє в корі виразки різної форми від округлих до видовжених, коричневого кольору, із яких витікає рідина або камедь. У гілок, окільцьованих виразками, ріст весною може не відновитися. Якщо вони навіть деякий час ростуть і на них розвиваються листки, то в перші же літні дні вони гинуть. Уражена тканина кори коричневого кольору, просочена камеддю або водою видає кислий запах.
Бактеріальний рак часто спричинює відмирання бруньок, які навесні чорніють і вкриваються блискучою кіркою ексудату. Інколи на уражених бруньках утворюється вдавлена виразка і виділяється камедь.
На відміну від приморозкових пошкоджень, бруньки, уражені збудником бактеріального раку, швидко не обсипаються, а тримаються протягом літа.
В кінцевому випадку бактеріальний рак може викликати відмирання дерева, окільцьовуючи стовбур, але нижче основи стовбура хвороба розповсюджується рідко. Таким чином, коренева система дерев не гине. У дерев, що загинули впродовж року з’являється багато нових пагонів.
В другій, найбільш небезпечній фазі, хвороба уражує сплячі бруньки дерева і в подальшому викликає відмирання гілочок з бруньками. Іноді у деяких дерев саду можуть опасти листки, але, як встановлено, не від сильного або повторного ураження їх хворобою. Бактеріальна плямистість листків часто буває пов’язана з сильним ураженням гілок. Бактерії вимиваються із таких виразок дощем і викликають зараження навколишніх листків. На плодах дерев абрикосу і вишні іноді формуються вдавленні чорні виразки, які оточені водянистою тканиною. В міру збільшення розміру плоду виразки стають ще більш глибокими. Ураження хворобою проявляється також і на плодоніжках.
Економічний ефект. У молодих насадженнях бактерії розвиваються швидко, викликаючи загибель дерев за 1-3 роки, а в старих хвороба набуває хронічної форми. Урожай при цьому знижується більш як на 50%.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку – це дощова погода і температура повітря. Бактерії розносяться дощем по всьому дереву і потрапляють в рани або в природні отвори. Для зараження необхідна волога, від якої залежить розвиток плямистості листків і в’янення зелених пагонів. Але коли зараження вже відбудеться, то вологість повітря, мало впливає на подальший розвиток хвороби. Оптимальною температурою для розповсюдження хвороби є 21…24 С, яка буде також оптимальною для росту і розмноження збудника в чистій культурі. Відповідно, збудник вражає рослину більше восени і навесні, ніж взимку.
Профілактика
Агротехнічні Необхідно проводити обрізку уражених гілок. Якщо такі гілки залишаються на дереві, тоді бактерії з них будуть розноситися дощем на сусідні дерева, і бактеріальний рак буде продовжувати розповсюджуватися на все більше число дерев. Видалення окремих виразок залежить від їх числа і величини. Більш раціонально обрізувати всі гілки, ніж витрачати час на видалення тільки хворої тканини. У всякім випадку така обрізка повинна проводитися літом, коли активність збудника хвороби мінімальна.