- Українська назва: Бактеріоз
- Російська назва: Бактеріоз
- Латинська назва:
- Збудник: Pseudomonas, Xanthomonas
- Пік активності:
Бактеріоз проявляється на всіх фазах розвитку рослин, починаючи зі сходів і закінчуючи формуванням насіння. Зустрічається він у вигляді дрібних хлоротичних прозорих плям на листках. З’являються водянисті або маслянисті плями, які поступово розростаючись темніють.
В результаті хвороби уражуються листки, стебла, плоди і насіння.
За сильного ураження центральні листки загнивають, особливо в дощову погоду. На стеблах плями округлі або видовжені, бурі, з поверхневими тріщинами.
Уражене стебло стає крихким і хвороба згодом спричиняє його ламкість. При розрізі ураженої тканини листка і особливо стебла спостерігається побуріння судин із яких виділяється бактеріальна слизь.
В кінцевому випадку тканини стають чорними, м’якими і віддають неприємний запах. Бактеріоз уражує також боби і насіння бобових овочевих культур. При цьому хвороба розповсюджуються від верхнього шва бобу. Водянистість тканин поширюється по два боки останнього, і як наслідок, веде до зараження насіння. Сильно уражене насіння щупле, часто жовтувате. Слабо уражене насіння важко відрізнити від здорового. Насіння, уражене бактеріозом, дає слабкі сходи. Рослини відстають в розвитку і гинуть.
Економічний ефект
Бактерії хвороби можуть проникати в рослини через продихи на листках, стеблах, бобах. Розповсюдженню сприяє дощ, град, вітер. Джерелом зараження є насіння і рослинні рештки. Шкідливість хвороби полягає в передчасному висиханні листків, ламкості стебел, зниженні кількості (до 40 %) і якості урожаю.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку бактеріозу є висока температура повітря і підвищена вологість в період вегетації. Найбільш інтенсивне ураження рослин цією хворобою відбувається за температури 25-27 ° С і тривалої вологої погоди, особливо за випадання достатньої кількості дощових опадів і вологості повітря вище 50%.
Профілактика
Сівозміни
Правильне розміщення культури в сівозміні з підбором попередників, які уражуються даною хворобою. Повернення на колишнє місце не раніше, ніж через 3-4 роки.
Агротехнічні
Вирощування овочевих культур на відкритих добре провітрюваних ділянках з оптимальною густотою рослин. Збір і знищення післязбиральних рослинних решток. Разом з тим, знищення бур'янів знижує ураження бактеріозами
Хімічні
Хлорокис міді, Апрон XL 350 ES, Актеллік, «Байлетон», «Фармайод-3». Хороший ефект дають шашки «Фас» і «Клімат».