- Українська назва: Чорна гниль
- Російська назва: Черная гниль
- Латинська назва:
- Збудник: Аскоміцет Guignardia bidwellii (анаморфа Phyllosticta ampelicida, син. Phoma uvicola)
- Пік активності:
Чорна гниль. Ягоди спочатку буріють, а потім на них з'являється чорніючий повстяний наліт з чорними дрібними кульками на верхівці (спорангії з спорангієспорами). Ягоди стають водянистими.
Чорна гниль проявляється на листках у вигляді округлих плям кремового або світло-бурого кольору з більш темним обідком. Діаметр плям становить 2-10 мм. У центрі плям утворюються пікніди збудника, що мають вигляд чорних крапок. Можливе утворення на листках нальоту, візуально схожого з проявом оїдіуму. Найбільш сприйнятливі до ураження молоді листки, що ростуть. Терміни появи перших симптомів - травень-червень.
В результаті хвороби уражуються листки, пагони, ягоди.
Хвороба згодом спричинює на уражених молодих пагонах, поздовжні некрози у вигляді чорних штрихів довжиною 2-20 мм. Згодом вони збільшуються в розмірах, кора в центрі розтріскується.
Щодо ураження хворобою ягід, то варто відмітити, що перші симптоми з'являються на молодих ягодах і мають вигляд білуватих плям. На відміну від ураження оїдіумом наліт на ягодах щільний, з сіруватим відтінком, навіть за сильного ураження ягоди не розтріскуються.
В кінцевому випадку симптоми ураження залежать від сорту винограду і від погодних умов. За високої вологості розвивається мокра гниль ягід. За сухої і жаркої погоди ягоди починають всихати і зморщуватися. Незабаром вони муміфікуються і набувають синьо-чорного забарвлення. Поверхня шкірки покривається численними пікнідами. М'якоть ягоди стає бурою і заповнюється гіфами гриба. Швидкість ураження ягід може становити 2-3 доби.
Спочатку уражаються окремі ягоди в гроні, але хвороба швидко передається від хворих до здорових ягід, може уражуватися вся грона. Відмітна ознака чорної гнилі – уражені ягоди довго не опадають, а залишаються висіти на гронах. Масове опадання ягід відбувається в основному в період дозрівання.
Економічний ефект
Чорна гниль на винограді викликає втрати врожаю до 80 %, в основному від ураження ягід винограду.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку
Профілактика
Агротехнічні
Збудниками чорної гнилі є сапрофітні нижчі гриби порядку Мuсоrаlеs. Ці гриби під час вегетації утворюють рясне нестатеве спороношення у вигляді спорангіїв з спорангієспорами на спорангієносцях. За допомогою спорангієспор гриби поширюються повітряними течіями. Крім спорангієспор, гриби формують темно-коричневі кулясті зигоспори, які добре переносять низькі зимові температури.