- Українська назва: Фомоз
- Російська назва: Фомоз
- Латинська назва:
- Збудник: Phoma destructiva
- Пік активності:
Фомоз проявляється на листках у вигляді появи численних дрібних плям з забарвленням від темно-коричневого до чорного, на яких, у міру їх збільшення в розмірах, можуть утворюватися концентричні кільця. Більш старі листки можуть уражуватися першими, однак всі листки є сприйнятливими до даної хвороби, і при сильному розвитку хвороби листки можуть повністю опадати з рослини. Плями на уражених листках дуже схожі на плями, викликані бурою плямистістю пасльонових за тим винятком, що пошкодження на листках, викликані фомозом, містять чорні маси крихітних плодових тіл (пікнід) гриба.
В результаті хвороби уражуються листки, стебла, плоди.
Хвороба згодом спричиняє на стеблах утворення темно-коричневих уражених ділянок з концентричними колами. Уражуватися можуть також зелені і стиглі плоди.
В кінцевому випадку пошкодження на плодах зазвичай з'являються з боку чашечки у вигляді дрібних вдавлених плям, які пізніше перетворюються в більші чорні вдавлені плями з шкірястою поверхнею, в центрі яких утворюються численні пікніди гриба.
Економічний ефект
Ураження рослин хворобою викликає зниження урожаю до 25 %. Фомоз викликає передчасне відмирання листових пластинок і загнивання плодів. Зменшує стійкість плодів до псування в періоди зберігання і транспортування.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку
Гриб може зберігатися в ґрунті, в уражених рослинних рештках, а також на рослинах перцю і близькоспоріднених бур’янах. Гриб проникає в рослину через поранення, спричинені пасинкуванням, укусами комах, що живляться на рослині, механічними пошкодженнями або розтріскуванням епідермісу. За оптимальних температур (20 °C) і вологості повітря з пікнід вивергаються маси конідій гриба, які легко розповсюджуються краплями дощу, краплями поливної води при зрошенні дощуванням, а також на одязі робітників і на сільськогосподарському обладнанні. Низький вміст азоту і фосфору в ґрунті також може сприяти підвищеній сприйнятливості рослин до даної хвороби.
Профілактика
Регулярне обприскування фунгіцидами в поєднанні із заходами щодо поліпшення санітарних умов можуть знизити шкодочинність хвороби.Збір сухих плодів, мінімізація пошкодження плодів під час збору.
Сівозміни
За появи хвороби необхідно дотримуватися 4-5-річної сівозміни.
Агротехнічні