- Українська назва: Гендерсоніоз
- Російська назва: Гендерсониоз
- Латинська назва:
- Збудник: Hendersonia
- Пік активності:
Гендерсоніоз проявляється у вигляді утворень різноманітної форми (від веретеноподібної до циліндричної) конідій з двома або кількома перегородками (до 9), від димчатого до каштаново-коричневого кольору. Крайні клітини таких багатокліткових конідій іноді бувають безбарвними. Часто конідії оточені желеподібною обгорткою.
В результаті хвороби уражуються листки, кора, гілки.
Відомо 250 видів цього роду, поширених повсюдно. Серед видів Гендерсон є як паразити, так і сапрофіти.
Хвороба згодом спричиняє ураження листків.
Паразити розвиваються на травах, чагарниках, деревах; вражаючи листя, викликають передчасне їх засихання і опадання через плями, що покривають листову пластинку. Деякі з них є конідіальними стадіями сумчастих грибів.
В кінцевому випадку з 12 видів роду, Гендерсон на плодових деревах паразитує на яблуні Hendersonia mali, на листках ряду порід Hendersonia foliorum, де вони викликають плямистість листя. Решта – сапрофіти, що поселяються на сухих гілках плодових дерев. Кора в місцях ураження темніє, але неясно відмежовується від здорової. У товщі кори утворюється спороношення збудника у вигляді численних дрібних коричневих розсіяних або скупчених горбків, які виступають з розривів перідерми.
Економічний ефект
Втрати врожаю від цієї хвороби можуть сягати до 50 %. Після зимового періоду частина рослини має засохлі гілки, а через 3-4 роки воно повністю гине.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку – це вологе літо, загущені посадки рослин і використання ураженого садивного матеріалу. В значній мірі розвитку грибу і поширенню хвороби сприяють метеорологічні фактори, вирішальне значення мають рясні і відносно часті опади. Тому нестача вологи в літні місяці знижує поширення хвороби.
Профілактика
Систематичний нагляд за появою і поширенням хвороби в період вегетації, коли чітко проявляються її ознаки; відбір для посадки рослин, які не мають на пагонах ознак ураження хворобою (зміна забарвлення кори, спороношення, вологість); своєчасна обрізка уражених пагонів з негайним їх видаленням і знищенням; виключення сортів схильних до захворювання.
Агротехнічні
Виключення загущених посадок. Розпушування ґрунту під кущами, регулювання поливу (не заболочувати). Помірне вживання мінеральних добрив NPK.