- Українська назва: Гетероспоріоз
- Російська назва: Гетероспориоз
- Латинська назва:
- Збудник: Heterosporium
- Пік активності:
Ознаки захворювання проявляються в тому, що на листках, стеблах, квіткових бруньках і бутонах рослин з’являються дрібні округлі плями сірувато-коричневого забарвлення іноді з червонуватим обідком. На нижньому боці листків дерев тканина утворених незграбних плям, відмирає.
В результаті хвороби уражуються всі частини рослин: стебла, листки, чашолистики, бутони, квітки і насіння; в дерев: плоди і живі гілки.
Гетероспоріоз спочатку вражає старі листки, потім розповсюджується по всій рослині.
Хвороба згодом спричиняє посвітління плям в центрі, що оточуються хлоротичною тканиною. Якщо плями зливаються, вони набувають по краях листків форму півкіл. На поверхні плям утворюється бархатистий або пухнастий оливково-зелений наліт, що складається з міцелію і конідіального спороношення збудника. Розсіюючись, конідії знову уражають рослину.
В кінцевому випадку при сильному розвитку хвороби листки жовтіють, засихають, стебла в місцях плям легко обламуються, квітки бувають потворні або зовсім не розвиваються. Хворі рослини, які встигли зацвісти, дають уражене насіння, в яких інфекція зберігається до наступного року, викликаючи нові ураження.
Разом з тим, уражуються також плоди. Уражені плоди покриваються темними, з часом ущільненими плямами, що поступово розростаються і захоплюють більшу частину плоду. Розвиток патогену на листках і плодах не приносить істотної шкоди. Особливо небезпечне захворювання кори, на якій гриб розвивається в вигляді темного оливково-бурого або коричневого нальоту в місцях пошкоджень. Джерелом первинної інфекції є міцелій і конідії, що зберігаються в уражених органах рослини. Поширення патогену в період вегетації відбувається конідіями за допомогою вітру і води.
Економічний ефект
Втрати від цієї хвороби досягають 30-60%.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку – висока вологість повітря за + 20-25 ° C, надмірно густі посадки, рясні поливи а також дефіцит фосфору і кальцію в ґрунті. Гетероспоріоз вражає рослини в другій половині літа. Тепла волога погода сприяє прогресуванню цього грибкового захворювання. Гриб зберігається на насінні, рослинних рештках і в грунті.
Профілактика
Восени знищувати рослинне сміття, перекопувати грунт. До і після цвітіння рослини обприскують 1% -вою бордоською сумішшю. Оглядати насадження, вирізати уражені ділянки, старіючі листки. При закладці на зберігання вибраковувати уражені посадкові матеріали. Купувати здорові саджанці, кореневища, цибулини.
Агротехнічні
Не допускати переливу, не обприскувати рослини в похмуру прохолодну погоду. Не допускати загущення посадок, знищення бур'янів, підживлення рослин фосфорно-калійними добривами.
Сівозміни
Ураження рослин може відбуватися через грунт, якщо на одній і тій же ділянці рослина вирощувалася кілька років поспіль, вирощувати такі рослини необхідно на одному місці не більше двох років. Для рослин без постійного місця дотримуватися 4-річного циклу сівозміни.