- Українська назва: Макроспоріоз
- Російська назва: Макроспориоз
- Латинська назва:
- Збудник: Macrosporium solani Ellis et Martin
- Пік активності:
Хвороба проявляється у вигляді утворення на листках сухих коричневих округлих плям. Вони не просто спотворюють зовнішній вигляд тканини листка, але і «з'їдають» (руйнують) її – аж до того, поки при довгій відсутності дощів замість плям в листкових пластинках утворюються різнокаліберні дірки.
В результаті хвороби уражуються листки, стебла, плоди.
Конідії димчасті, зворотно-булавовидної форми, багатоклітинні, досить великі. Розмір спор і число перегородок в них залежать від віку.
Хвороба згодом спричиняє зливання плям і листя поступово відмирає. Від точки прикріплення плоду до його ніжки пляма поступово розростається. Вона стиснута, округла, темно-бура. Не дуже рідко розвиток аналогічної плями «стартує» від механічного пошкодження, необережно заподіяного плоду інструментом, або від тріщинки в шкірці.
Висока відносна вологість навколишнього повітря сприяє ще і «одягання» плям в чорний оксамитовий наліт (на плодах він помітний краще) – це спори грибка-збудника.
В кінцевому випадку плями можуть утворюватися також і на стеблах. Плями сухі з сірувато-коричневим кольором, з продовгуватими формами, глибоко проникнені в тканину стебла. На бульбах плями – сухі, чорні, трішки вдавлені. Контури їх можуть бути різними. Пазушні бруньки гинуть. І плями, і місця загибелі бруньок «забезпечують» вторгнення в бульби інших хвороботворних мікроорганізмів.
Економічний ефект
Рослини, уражені макроспоріоз, відстають у розвитку, внаслідок чого у них знижується урожай і погіршується якість плодів. Діапазон оцінки втрат врожаю «бульби» від макроспоріозу – 20-45 %.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку –це тепла волога атмосфера (тобто спека, що чергується з дощами і рясними росами). Хвороба розвивається переважно при температурі 25-30 ° С. Гриб зберігається в ґрунті на рослинних рештках, а також на насінні.
Профілактика
Передаватися із сезону в сезон макроспоріоз «вміє» через:
Сівозміни
Дотримання оптимальних строків сівозмін - 1-3 роки.
Агротехнічні
Необхідно використовувати виключно здоровий посадковий матеріал. Насіння перцю (так само і насіння баклажану) перед посадкою потрібно прогріти 30 хвилин у воді з температурою 50 °C, потім потримати 20 хвилин в 1% -ому розчині перманганату калію KMnO4 – і ретельно прополоскати чистою прохолодною водою.
За півмісяця до перенесення розсади томатів у відкритий або тепличний ґрунт варто обробити її бордоською рідиною.
Хімічні
Внесення біологічних калійних добрив. При появі перших ознак захворювання обробка рослин сумішшю препаратів Планриз, Триходермін, Пентафаг (по 100 мл на 10 л води). Обприскування проводять 3-4 рази з інтервалом 8-9 днів.