- Українська назва: Мозаїка тютюну
- Російська назва: Мозаика табака
- Латинська назва: Tabaco mosaic virus
- Збудник: Tabaco mosaic virus (Nicotiana virus 1 Smith)
- Пік активності:
Мозаїка тютюну проявляється у вигляді посвітління жилок на молодих листках. Спочатку листки уражених рослин набувають крапчастості, а потім — різкої мозаїчності: між жилками — світло-зелені ділянки неправильної форми, а біля жилок — темно-зелені.
Тютюнова мозаїка проявляється в усіх районах вирощування томату та інших пасльонових культур, але найбільше — в теплицях
В результаті хвороби уражуються листки, стебла, коріння.
Хвороба згодом спричинює деформацію листків. Паренхімна тканина вздовж жилок стає темно-зеленою, часто зморшкуватою, а ділянки тканини між жилками блідо-зеленого кольору. Іноді спостерігається деформація верхівкових листків, пластинки яких звужені або кінчики їх витягнуті в вістрі.
У теплицях при недостатньому освітленні, високій вологості та низькій температурі повітря, крім мозаїчності, проявляється ниткоподібність та папоротеподібність листя.
В кінцевому випадку на цілком розвинутих листках, а тим більше на старих, мозаїчні плями змінюються некротичними – бурими, пізніше майже білими, різної форми і величини.
У період вегетації вірус поширюється переважно при проведенні деяких спеціальних агроприйомів: виламування листків, вершкування і пасинкування.
Економічний ефект
Мозаїка впливає на урожайність і якість тютюнової сировини. Залежно від фази ураження рослин урожай тютюну знижується на 13-38 %. Значно погіршується хімічний склад уражених листків: кількість білків збільшується в 1,5 рази, нікотину – в 1,2 рази, вуглеводів знижується в 1,6 разів.
Важливо знати
Шкідливість хвороби полягає в погіршенні транспірації в рослинах, зниженні 'їх росту й інтенсивності цвітіння. При цьому квітки і пуп'янки засихають, а у плодах відкладається мало цукрів та органічних кислот. Все це призводить до зниження врожаю — плодів формується менше і вони невеликого розміру. При ранньому розвитку тютюнової мозаїки недобір урожаю томату у теплицях становить близько 50%, а у відкритому грунті — 10-15.
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку – це помірна температура (але не нижче 10 °С), у міру підвищення температури ступінь ураженості знижується, а при 35 °С спостерігається маскування симптомів. Залежно від температури може змінюватися і тип симптомів.
Дослідженнями встановлено, що мінеральні добрива з перегноєм і без нього підсилюють розвиток хвороби у першій половині вегетації рослин, проте значно раніше симптоми хвороби маскуються внаслідок посиленого утворення хлорофілу, що в решті решт дає збільшення врожаю. Позакореневі підживлення знижують розвиток мозаїки.
Профілактика
Сівозміни
Вірус зберігається в ґрунті, в мертвих рослинних тканинах і при відсутності сівозміни в наступному році уражує культуру з потрійною силою.
Агротехнічні
Збудником хвороби є Tabaco mosaic virus (Nicotiana virus 1 Smith), який уражує всі пасльонові культури. Від рослини до рослини вірус передається механічно. Переносником його може бути також попелиця.
Вірус від уражених рослин через кореневу систему може потрапляти в грунт, а потім, разом з ґрунтовим розчином, через кореневу систему — у здорові рослини. Певно, цим і можна пояснити швидке поширення хвороби при гідропонному вирощуванні томату.
Вірус тютюнової мозаїки передається також насінням і зберігається у сухих або неповністю згнилих рештках рослин