- Українська назва: Кишеньки
- Російська назва: Кармашки
- Латинська назва:
- Збудник: Exoascus pruni/Taphrina pruni Tulasne
- Пік активності:
На уражених плодах формується сумчасте спороношення, яке має вигляд воскового нальоту. Зимує збудник у вигляді сумкоспор, які розміщуються між лусочками бруньок і в тріщинах кори. Також зимувати може і міцелій грибу, що знаходиться в пагонах з ураженими плодами.
Хвороба проявляється у формуванні роздутості плодів, або так званих «кишеньок».
В результаті хвороби уражуються плоди.
Перші симптоми ураження хворобою з'являються через 12-15 днів після цвітіння, або трохи пізніше, у відносно стійких сортів деформація плодів виявляється через 30-35 днів.
Хвороба згодом спричиняє явище гіперплазії, тобто тканини уражених зав'язей сильно розростаються. Зав'язі набувають світло-зеленого кольору, кісточка припиняє розвиток, через це всередині плодів утворюється порожнина, від чого і походить назва хвороби – кишеньки. На поверхні плоду утворюється білий воскоподібний наліт. Трапляється, що хвороба викликає ураження квіток у вигляді гіпертрофії пиляків та інших частин квітки.
В кінцевому випадку тканини уражених плодів мають м'ясисту структуру, але не соковиті. Уражені плоди, як правило зупиняються в розвитку, стають бурого кольору, засихають, обпадають, але іноді залишаються висіти на дереві і при цьому покриваються пліснявою.
Зустрічається локальна плямистість уражених плодів. У дуже рідкісних випадках захворювання розвивається на пагонах, які в цьому випадку мають потовщену і схилену верхівку. На листках відмічається поява дрібних роздутих цяток, схожих на пошкодження курчавістю листків, але менш виражених.
Економічний ефект
Хвороба поширена повсюдно і здатна завдати величезної шкоди в саду. При сильному ураженні втрати врожаю можуть досягати до 70%.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку – це холодна волога погода в фазу розпускання бруньок і цвітіння рослин. Велике значення мають також терміни і тривалість цвітіння. Найбільш сприйнятливі до ураження кишеньками сорти з відносно пізнім і тривалим цвітінням, коли воно збігається з середньодобовою температурою повітря 17-190. Сорти, квітучі раніше при середньодобовій температурі 12-130, уражаються значно слабкіше. Інфекція поширюється краплями дощу, комахами і вітром.
Профілактика
Перед цвітінням і відразу після нього необхідно обробити сад 1% -вим розчином бордоської рідини, мідного купоросу або 3% -вим розчином залізного купоросу.
Агротехнічні