- Українська назва: Кореневий бактеріальний рак
- Російська назва: Кореневой бактериальный рак
- Латинська назва:
- Збудник: Pseudomonas radiobacter var. tumefaciens
- Пік активності:
Хвороба проявляється у вигляді утворення наростів на тканинах коренів або кореневій шийці, що виникають під впливом паразитичної бактерії. Спочатку нарости м'які, дрібні (білого кольору), швидко розростаються, пізніше вони темніють і стають горбистими і твердими. Іноді нарости можуть повністю руйнуватися, але на наступний рік з'являються на тому ж місці (в ряді випадків тільки частково, причому решта наростів продовжують зростати).
В результаті хвороби уражуються коріння.
Ураженню сприяють механічні пошкодження, які дерева можуть отримати під час пересадки і пікірування сіянців; пошкодження комахами і гризунами і т.п. Патогенною бактерією ґрунт уражується в результаті перегнивання в ньому ракових наростів.
Хвороба згодом спричиняє збільшення пухлин. На саджанцях віком 3-4 роки пухлини можуть досягати розміру кулака і важити 5 кг і більше. Як правило, пухлини дерев'яніють і на них можуть з'являтися слабкі пагони.
В кінцевому випадку захворювання призводить до того, що частина коренів відмирає, порушується водопостачання, знижується морозостійкість дерев. Все це призводить до їх ослаблення, пригнічення росту. В уражених рослин досить часто передчасно жовтіють листки. Нарости викликають часткову закупорку провідних судин, в зв'язку з цим рослини виснажуються, поступово всихають і в кінцевому підсумку гинуть.
Економічний ефект
Кореневий бактеріальний рак є однією з найпоширеніших хвороб плодових порід в розплідниках. Нерідкі випадки, коли ураженість саджанців кореневим раком досягає 50 і навіть 80%. Вибракування сіянців і саджанців при цьому становить 20 – 45%.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку –це велика кількість опадів і високі температури повітря.
Розростання тканин може відбуватися впродовж всієї вегетації рослин, найбільш активне зростання наростів спостерігається в червні-липні, так як посиленому росту сприяють велика кількість опадів і високі температури повітря. Найбільш інтенсивне зростання відмічається при температурі 30-35 °С і відносній вологості повітря 95 %.
На ступінь розвитку хвороби впливає також кислотність ґрунту: нейтральне або слаболужне середовище сприяє розвитку захворювання, а кисле (рН 5,0 і нижче) послаблює його.
Профілактика
Розплідники не слід закладати на важких, погано провітрюваних ґрунтах.
У розплідниках заборонено висаджувати підщепи, на яких є навіть незначні нарости.
Здорові підщепи, які були вирощені на уражених ділянках, перед садінням дезінфікують 1% -вим розчином мідного купоросу з крейдою. Дезінфекцію проводять впродовж 5-10 хв.
Також проводять вибракування саджанців, у яких є нарости на кореневій шийці і головному корені, потім їх спалюють.
Якщо є нарости на бічних коренях, то їх обрізують на відстані близько 4-5 см від пухлини. Перед садінням кореневу систему таких саджанців поміщають на 5 хв в 1% -вий розчин мідного купоросу, а потім промивають у проточній воді.
Сівозміни
У захисті рослин від кореневого бактеріального раку важливе значення має дотримання правильної сівозміни в розпліднику. Кращими попередниками плодових є багаторічні трави, зернові та зернобобові культури, які не пошкоджуються збудником кореневого бактеріального раку. Непридатні для цього овочеві. Слід враховувати, що овочеві культури сприяють накопиченню в ґрунті збудника хвороби, тому садити дерева потрібно на здорових ділянках, де ще не росли овочеві культури та інші плодові дерева. Варто також уникати монокультури в розпліднику, щоб обмежити накопичення інфекції в ґрунті.
Агротехнічні
Під закладення нового маточника вибирається місце з оптимальними попередникам, без обробітку на ньому плодових культур, проводиться бактеріологічний аналіз і агрохімічне обстеження ґрунту ділянки.
На уражену ділянку колишнього маточника клонових підщеп накладається карантин на обробіток плодових культур терміном не менше 5 років.
Восени проводиться відділення відводків, сортування та пакування з наступною закладкою на зимове зберігання; оцінюється їх фітосанітарний стан. При відсутності проявів кореневого раку маточник вважається повністю оздоровленим.