- Українська назва: Кучерявість листя
- Російська назва: Кучерявость листья
- Латинська назва:
- Збудник: Taphrina deformans (Berk.) Tul.
- Пік активності:
Хвороба проявляється у вигляді утворення опуклих ділянок тканин на листках, що викликає їх викривлення, скручування і хвилястість. Молоді листки віком 8-10 днів вже мають її ознаки – бурштинове або червонувато-рожеве забарвлення і нерівну хвилясту поверхню.
В результаті хвороби уражуються листки, пагони.
Найчастіше, первинне ураження відбувається восени, після збору врожаю і початку формування квіткових бруньок врожаю майбутнього року.
Хвороба згодом спричиняє утворення білого воскоподібний нальоту – це плодоношення грибу. Гриб зимує між лусочками бруньок, на їх поверхні, в пошкоджених листках. Ураження відбувається в період набрякання бруньок. У хворих рослин затримуються ріст і розвиток, знижується зимостійкість.
В кінцевому випадку такі листки буріють і обпадають, плоди на деревах перестають розвиватись й засихають. Оголення уражених пагонів починається, як правило, знизу, від чого вони набувають вигляду пензлика, товстішають, викривляються, набувають жовтуватого відтінку.
Частина оголених в результаті обпадання листків пагонів засихає, починаючи з верхівки, інші гинуть при перших заморозках.
Плоди, що розвиваються на уражених курчавістю дворічних пагонах, обпадають.
Економічний ефект
Хвороба, при відсутності профілактики і сучасних методів лікування, призводить не тільки до повної втрати врожаю, а й до загибелі самої рослини. Кучерявість листя персика є одним з найшкідливіших захворювань. У перший рік вона спричинює обпадання листків, засихання й обпадання плодів, відмирання однорічних пагонів, на другий рік дерева, як правило, не плодоносять.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку –це холодна, дощова весняна погода. Важливо пам'ятати, що збудник інфекції краще себе почуває і стрімко розвивається при температурі повітря не вище восьми градусів тепла, активно знищуючи здорові клітини рослини. Висока волога зумовлює також брунькування сумкоспор й швидке проникнення паразита у рослину.
Профілактика
Профілактичні методи боротьби з курчавістю листків, починають з осені. Коли температура повітря знизиться до 10-5 градусів, необхідно виконати наступні дії: пристовбурні кола необхідно звільнити від усіх залишків, спалити листки і гілки, розпушити грунт. Для зменшення ризику появи цієї хвороби, для посадки рослин потрібно вибирати сухі, добре освітлені сонцем ділянки саду.
Агротехнічні
Збудник хвороби — Taphrina deformans (Berk.) Tul. —розвиває грибницю в листках, між епідерміальними клітинами, і під кутикулою, а на пагонах — між пучками механічного кільця та в серединній паренхімі. Гіменіальний шар, що складається з шару сумок, закладається під кутикулою листка, а на пагонах — між пучками механічного кільця та в серединній паренхімі. Розривається при дозріванні плодоношення гриба. Сумки булавоподібні, циліндричні, трохи заокруглені, рідко усічені, 25-40 х 8-11 мкм. У кожній з них по 8 (рідше по 4) сумкоспор, які кулясті, 3-5 мкм у діаметрі.