- Українська назва: Рак звичайний
- Російська назва: Рак обычный
- Латинська назва:
- Збудник: Nectria galligena Bres
- Пік активності:
Звичайний рак проявляється у вигляді невеликої вдавленої плями, що повільно збільшується. Згодом у цих місцях утворюються напливи й тріщини, а навколо них — темно-червоні горбики-пікніди.
В результаті хвороби уражуються гілки, стовбур, листки, квітки і плоди.
Розрізняють відкриту і закриту форми звичайного раку.
Хвороба згодом спричиняє за відкритої форми, утворення на стовбурах і гілках відкритих ран із зморшкуватими пухлинами по краях. Закрита проявляється утворенням напливів, що майже повністю вкривають рану. Кора в місцях плям чорна, обвуглена, покрита мережею поздовжніх і поперечних тріщин.
В кінцевому випадку кора відмирає, відвалюється, оголюючи почорнілу деревину. На ураженій, обвугленій корі з'являється велика кількість дуже дрібних горбків - пікнід зі спорами збудника хвороби. Кора в місцях ураження стає злегка горбистою. Хворі ділянки поступово розширюються і оперізують кільцем відмерлої тканини гілки і стовбури, викликаючи їх неминучу загибель. Потім кора за місцем плям відмирає правильними концентричними колами з утворенням по краях напливів, пухлин. Уражені гілки в місцях напливів зазвичай засихають і обламуються.
Економічний ефект
Втрати врожаю можуть сягати 20-30 % нерідко і 50 %.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку
Патоген зимує грибницею і перитеціями. Його розвиток відбувається за температури від 2 до 30°С. Для поширення спор важливе значення має вологість, тому воно відбувається у дощові осінні та весняні місяці.
Шкідливість хвороби полягає у порушенні діяльності провідної системи кори, внаслідок чого змінюється обмін речовин. Вуглеводи здебільшого нагромаджуються у надземних частинах рослини, а в коренях їх кількість різко зменшується. Порушення водного балансу негативно позначається на розвитку молодих пагонів. Дерева, хворі на звичайний рак, менш зимостійкі, що, в свою чергу, сприяє посиленню розвитку хвороби.
Профілактика
Профілактичні заходи, що попереджають появу звичайного раку, полягають в оберіганні кори на штамбах, центральних провідниках і скелетних гілках від механічних пошкоджень, морозобоїн і сонячних опіків – пізньоосіння і ранньовесняна побілка стовбурів і скелетних гілок вапном і дезінфекції підвищують зимостійкість дерев і опірність їх до хвороби.
Агротехнічні