- Українська назва: Біла подура (грибна подура)
- Російська назва: Белая подура (грибная подура)
- Латинська назва: Onychiurus ambulans Tullberg. (Onychiurus armatus Tuiib.)
- Ряд: -
- Родина: -
- Пік активності:
Класифікація шкідника – клас Прихованощелепні
ряд Ногохвістки
родина Подури
Види, які пошкоджуються – поліфаг, харчується спорами і міцелієм грибів. В умовах теплиць сильно шкодить овочевим (огірки, шпинат та ін.) і декоративним рослинам.
Шкодочинна стадія – імаго, личинка.
Тип пошкодження – на пошкоджених сім’ядолях і листках утворюються виразки та ямки. Пошкоджує насіння під час проростання та сходи овочевих культур, передусім огірка. Подури забираються в насіння, яке наклюнулось і ушкоджують сім'ядолі. В результаті сходи не з'являються. Можуть скелетувати прилеглі до землі листя сходів. Для рослин, листя яких відірвалися від землі, подури не є небезпечними.
Кількість поколінь – інформація відсутня.
Зимуюча стадія – несприятливі умови переживають всі стадії розвитку.
Умови, які сприяють розвитку шкідника – завдають шкоди огірку найчастіше в лютому-березні, коли в теплицях умови для розвитку рослин недостатньо сприятливі (низька температура, висока вологість ґрунту). В теплиці подури потрапляють з ґрунтом, компостом, гноєм.
Заходи захисту від шкідника:
1. Агротехнічні. Для запобігання пошкодженню проростків овочевих культур подурами в теплицях слід створювати сприятливі умови для швидкого розвитку сходів, а також не допускати надмірної вологості ґрунту. Перерва між поливами повинна бути такою, щоб верхній шар ґрунту встигав підсохнути.
Грунт не повинен мати в своєму складі компонентів, які активно розкладаються (залишків листя в листковому перегної і т.д.).
Допомагає припудрювання ґрунту навколо рослин деревною золою при появі шкідника.
2. Хімічні. Для екстреної обробки субстрату при значному пошкодженні коренів, що є причиною зараження вторинною інфекцією, необхідно використовувати несистемні інсектициди в порошковій або гранульованої формі.
Морфологія і біологія розвитку шкідника.
Трапляється в Україні повсюдно.
Імаго. Безкрила, біла, найчастіше 1-2 мм в довжину. Тіло циліндричне, подовжене. Голова добре помітна. Вусики довгі, з 4-6 члеників. Ротові частини слабкі і приховані в головний капсулі. У основі вусиків кілька несправжніх очей. Груди відділені від черевця не ясно. Три сегмента грудей забезпечені короткими ногами.
Яйце дрібне, біле, химерної форми.
Личинка схожа на дорослу комаху.
Імаго зустрічаються в різноманітних умовах, але вимогливі до вологості. Широко поширені в верхніх горизонтах ґрунтового профілю і рослинній підстилці, не вимогливі до тепла і активні при низьких температурах і підвищеній вологості. Можуть в масі з'являтися навіть на снігу. Всі подури відіграють значну роль в круговороті речовин в природі, оскільки активно беруть участь в грунтоутворюючих процесах.
Яйце чутливе до висихання. Тривалість розвитку залежить від температури і вологості навколишнього середовища. В умовах недостатньої вологості яйця гинуть. Личинка живе під землею. Віддає перевагу вологим біотопам. Імаго тримаються у верхніх шарах ґрунту. Всі стадії розвитку комахи легко переносять похолодання. Для цього їм достатньо якомога глибше опуститися в грунт. При нестачі вологи гинуть або йдуть.
Живуть в багатому органікою ґрунті. У великій кількості з'являються навесні, харчуються підземними частинами рослин, насінням, сходами гарбузових культур. Ушкоджують щільно прилягаючі листя і плоди. Особливо шкідливі подури у вологі і холодні періоди, коли ріст рослин сповільнюється. Уражені частини рослин практично завжди загнивають від бактеріальної інфекції.
Істотної шкоди подури можуть наносити також при неправильному зберіганні бульб і цибулин, якщо умови зберігання дозволяють подурам жити і розмножуватися. Комахи вигризають в оболонці бульб і цибулин невеликі отвори, які стають осередками грибково-цвілевих уражень продукції при зберіганні.