- Українська назва: Теплична білокрилка
- Російська назва: Тепличная белокрылка
- Латинська назва: Trialeurodes vaporariorum West.
- Ряд: -
- Родина: -
- Пік активності:
Класифікація шкідника – ряд Рівнокрилі
родина Білокрилки
Види, які пошкоджуються – завдає значної шкоди огіркам, томатам, перцю, баклажанам, салату, селері, кабачкам, капусті, суниці, а також декоративним культурам. Як небезпечний шкідник відмічається на 27 видах рослин, а взагалі може пошкоджувати 200 видів рослин із 82 ботанічних родин.
Шкодочинна стадія – імаго, личинка.
Тип пошкодження – висмоктування клітинного соку, що спричиняє пожовтіння листкової пластинки. При значній чисельності популяції і сильному пошкодженні рослини відстають у строках цвітіння, плодоутворення і достигання плодів, знижується врожайність. Крім безпосередньої шкоди, завданої комахами, на стан рослин негативно впливають і сажисті гриби, які поселяються на цукристих виділеннях личинок білокрилки.
Необхідно відзначити, що саме ця комаха є переносником багатьох вірусних захворювань.
Кількість поколінь – 10-16.
Зимуюча стадія – розповсюджується з посадковим матеріалом з теплиць, так як в наших умовах її зимівля в ґрунті неможлива, низьких температур комаха не переносить.
Умови, які сприяють розвитку шкідника – жарка погода та нестача вологи.
Заходи захисту від шкідника:
1. Агротехнічні. Для попередження появи білокрилки рекомендується: знищення бур'янів в теплицях і оранжереях і поблизу них; профілактичні огляди; дотримання профілактичних, організаційно-господарських та агротехнічних заходів з попередження проникнення комахи в приміщення теплиць і оранжерей. Дотримання агротехніки і технології вирощування рослин.
2. Біологічні. Застосування біологічних засобів, що регулюють чисельність білокрилки (наприклад грибних біопрепаратів вертициліну і ашерсонії.).
3. Механічні. Використання клейких пасток жовтого кольору.
4. Хімічні. Передбачають обприскування рослин різними пестицидами протягом вегетаційного періоду. Хімічну боротьбу починають відразу при виявленні шкідника. Рекомендовано використання пестицидів в суміші з прилипачем.
Морфологія і біологія розвитку шкідника.
В Україні в закритому ґрунті поширена всюди.
Імаго 1-1,5 мм завдовжки, з 7-ми члениковими вусиками, блідо-жовтого або блідо-коричневого забарвлення, з довгастим тілом і двома парами вузьких борошнисто-білих крил, облямованих волосками; на першій парі крил є дві поздовжні жилки, верхівка верхньої жилки з чотирма щетинками.
Яйце до 0,24 мм завдовжки, зеленувато-жовте, довгасте, з коротким стебельцем. Яйця самка розміщує купками у вигляді кільця по 10-20 шт. на нижньому боці молодих листків. Середня плодючість самок – 130 яєць. Тривалість ембріонального розвитку залежно від температури коливається від 7 до 13 діб.
Личинка білувата, пізніше блідо-жовта, безкрила, з червоними очима, видовжено-овальна, вкрита шипиками й восковими виділеннями у вигляді бахроми та двома нитками на кінці тіла. Личинки четвертого віку, або німфи, 0,8 мм завдовжки, плоскі, овальні, рухливі.
Тривалість розвитку одного покоління білокрилки за оптимальних умов (температура повітря +21…+23°С, відносна вологість повітря 63-75%) становить 23-25 діб. Тривалість життя дорослої комахи безпосередньо залежить від виду кормової рослини. На баклажанах вона становить 35 діб, а на огірках, томатах і перці – відповідно 19, 14 і 4 доби.
У теплицях, оранжереях розвивається цілий рік, віддає перевагу вологим, тінистим місцям. Влітку теплична білокрилка мігрує з теплиць на прилеглі до них ділянки і розмножується на різних культурних рослинах та бур’янах.
Шкоди завдають личинки, німфи та імаго, живлячись соком рослин; при цьому вони виділяють липку солодку масу, на якій розмножуються сажкові гриби (Cladosporium sp.). Грибний наліт утруднює асиміляцію листками вуглекислого газу і призводить до загального пригнічення рослин. Пошкоджені листки скручуються і засихають.