- Українська назва: Кліщ галовий сливовий
- Російська назва: Клещ галловый сливовый
- Латинська назва: Acalitus phloeocoptes Nal. (Aceria phloeocoptes Na.)
- Ряд: -
- Родина: -
- Пік активності:
Класифікація шкідника – ряд Акариформні кліщі
родина Галові чотириногі кліщі
Види, які пошкоджуються – пошкоджує персик, сливу, аличу, кизильник, мигдаль і терен.
Шкодочинна стадія – імаго, личинка.
Тип пошкодження – висмоктування клітинного соку з бруньок, листя, молодих зелених пагонів. В результаті життєдіяльності шкідника пошкоджені пагони припиняють приріст, бруньки засихають, навколо пагонів і бруньок утворюються гали. Листки слабко розвиваються, гілки засихають, зав’язь обсипається, дерева перестають плодоносити. При повторному заселенні протягом 3-6 років дерева знижують морозостійкість і гинуть. У роки з великою чисельністю шкідника, якщо не застосовувати відповідні заходи захисту, урожай слив може снитися на 50% в радіусі осередків поширення шкідника.
Кількість поколінь – декілька.
Зимуюча стадія – самки в галлах біля основи бруньок пагонів останнього року. До осені в кожному галлі кількість кліщів досягає до 150-300 штук і більше.
Заходи захисту від шкідника:
1. Агротехнічні. 1). Ранньою весною зрізання і спалювання сильно пошкоджених кліщем гілок сливи; 2). Щоб попередити поширення кліща галового сливового, школки сіянців і розплідники потрібно розміщувати не ближче ніж за 300-500 м від заражених насаджень; 3). Живці для окулірування слід брати лише з абсолютно здорових, непошкоджених кліщем рослин; 4). Використання стійких сортів.
2. Хімічні. Обробки акарицидами дерев відразу після цвітіння і повторно через 10 днів.
Морфологія і біологія розвитку шкідника.
Поширений у Степовій і Лісостеповій зонах України, Криму.
Імаго. Дрібний кліщ циліндричної форми. Як і всі представники родини Галових чотириногих кліщів, має на опістосомі 6-7 пар щетинок. Ротовий апарат колючо-сисного типу.
Самка розміром 0,15 мм. Щиток майже трикутної форми з неясними поздовжніми костулами. Дорсальні щетинки довші щитка. Черевце з 60-70 кільцями, анальних щетинок немає, генітальні щетинки короткі. Ширина епігінія – 17 мкм. Кришечка гладка.
Яйце прозоре, овальне.
Навесні, одночасно із закінченням цвітіння сливи, при температурі +15…+17°C кліщі залишають місця зимівлі і заповзають за лусочки бруньок або в складки, які утворилися після опадання лусочок біля основи зростаючих пагонів. З місць зимівлі кліщі виходять протягом двох тижнів. Закінчується цей процес в кінці травня – на початку червня. В цей час імаго кліща ведуть відкритий спосіб життя і дуже вразливі до дії різних пестицидів. На початку червня під впливом ферментів, які виділяються кліщами при споживанні клітинного соку з’являються свіжі галли. Вони мають вигляд маленьких горбків червонуватого кольору, і в них знаходяться самки, яйця і молоді личинки.
Запліднення, як і у всієї родини Галових чотириногих кліщів, сперматофорне. Самці залишають сперматофори на поверхні листкових пластинок і в багатьох інших місцях, відвідуваних самками. Самки повзають по ним і захоплюють сперматофори, а потім розчавлюють їх за допомогою генітального клапана і відправляють вміст в сперматеку. З яєць незапліднених самок відроджуються самці, з запліднених – самки.
Яйце розвивається всередині материнського гала.
Німфа I віку, німфа II віку розвиваються всередині материнського гала.
Імаго розвиваються всередині материнського галла, де і зимують.
Гали до кінця липня збільшуються до 1-2 мм в діаметрі і набувають сферичної форми. До осені вони темніють, набувають кольору кори дерева і зростаються по кілька штук. В результаті утворюються потворні нарости.
Протягом літа відзначається розвиток декількох поколінь, при цьому все потомство залишається жити в материнському галі. При переході зі стадії в стадію спостерігається короткочасний період спокою.