Морфологія і біологія розвитку шкідника.
В Україні поширений повсюдно.
Імаго. Невеликі жуки, самки 2,3-2,5 мм завдовжки, самці – 1,7-2,2 мм. Самка коричнево-бура; вусики і ноги червоно-жовті; передньоспинка без вінця зубчиків, її довжина більше ширини. Скат надкрил матовий з невираженими крапковими борозенками, задня половина передньоспинки і основа надкрил покриті дуже дрібними волосками. Самець більш плоский, волохатий, блідо-бурий.
Яйце овальне, прозоре або напівпрозоре, довжиною до 1 мм.
Личинка від білого до жовтуватого кольору з біло-золотистою головною капсулою.
Лялечка біла, з чітко позначеними зачатками дорослої комахи.
Літ самок спостерігається в кінці травня-червні. Самці не літають. Самки відкладають яйця в маточні ходи в деревині (паралельно річним кільцям), які розходяться у вигляді двох гілок, проточуючи в радіальному напрямку вхідний канал. В кінці маточного ходу самки відкладають яйця групами по 3-4 шт. Відроджені личинки вигризають загальний сімейний хід у середині площини, що розміщений уверх та вниз від маточного ходу.
Короїди характеризуються наявністю симбіотичних зв'язків з грибами. Більшість короїдів містять декілька типів грибків, з більш рясним первинним грибом та іншими допоміжними грибами, присутніми в мікангії (спеціалізованій кишені для зберігання в екзоскелеті). Більшість короїдів жуків не харчуються деревом, але Xyleborinus saxeseni є винятком. Личинки харчуються "вирощеним" ектосимбіотичним грибом Raffaelea sulphurea Batra, що виростає в лісі та самій деревині, класифікуючи цей вид як ксиломіцетофаг, а не просто міцетофаг (харчуючись лише грибами). Коли галереї ходів створені, личинки починають харчуватися сумішшю деревини та грибка.
Заляльковування відбувається в тій же системі ходів, де розвивається личинка. Восени в маточних ходах можна виявити личинок, лялечок і жуків.