Догляд за виноградом у травні
Андрій Штірбу, завідувач відділу виноградарства "Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є.Таїрова"
Виноградні кущі протягом травня перебувають у стадії інтенсивного росту пагонів і суцвіть, в окремі роки наприкінці місяця спостерігається початок фази цвітіння. У період росту пагонів і суцвіть повністю формуються квітки. Приморозки при температурі -1 °С пошкоджують як бруньки, так й пагони.
Найважливішими агротехнічними заходами з догляду за насадженнями є розпушування ґрунту в міжряддях і рядах; обламування і прищипування пагонів; заходи захисту рослин від хвороб і шкідників; підживлення рослин.
1. Розпушування ґрунту
В міжряддях і рядах розпушування грунту здійснюють періодично для знищення бур'янів і руйнування ґрунтової кірки, що виникає після випадання дощів, на глибину 5-12 см (в умовах нестачі вологи глибину обробки зменшують до мінімуму). В насадженнях з залуженими міжряддями зелену масу скошують і залишають як мульчу.
2. Внесення добрив
Перше розпушування ґрунту можна поєднувати з внесенням мінеральних добрив. На винограді, як й на інших культурах, внесення в зону розташування молодого коріння азотних, фосфорних і калійних добрив сприяє збільшенню врожайності насаджень, підвищенню якості врожаю.
- Азот (N) корінням поглинається у формі амонію (NH3+) і нітрату (NO3-),
- фосфор (Р) – ортофосфорної кислоти (РО4 -3),
- калій (К) – катіону.
Їх вміст в органах рослин складає 1-3%, 0,2-1,3%, 0,5-1,2% від сухої маси відповідно.
Залежно від забезпеченості окремим елементом мінерального живлення змінюються окремі показники стану виноградних кущів. Так, нестача або надлишок азоту найбільш впливає на силу росту однорічних пагонів, фосфору – рівень врожайності насаджень, калію – якість врожаю.
Виноградні насадження на ґрунтах з низьким і середнім вмістом гумусу навесні доцільно один раз в 2-3 роки удобрювати аміачною селітрою N (34%) в нормі 100-150 кг на 1 га площі. Якщо восени не внесено добрив понад два роки, то можна застосовувати комплексне добриво нитроаммофоску N:Р:К (16%:16%:16%) в нормі 200-300 кг на 1 га площі. Внесення фосфорних, калійних і азотних у амонійній формі доцільно здійснювати восени.
3.Обламування
Зелені пагони обламують у кілька прийомів:
- По досягненні пагонами довжини 10-15 см
- Через 2 тижні після першого
Починають обламування з багаторічної деревини, видаляють усі пагони, за винятком потрібних для заміни або відновлення штамбу, рукава, ріжків. Далі обламування проводять на однорічних пагонах: плодових стрілках і сучках заміщення. У випадках розвитку пагонів водночас з центральної і замісних бруньок, всі двійники або трійники видаляються, залишаючи з кожного вічка по одному найбільш розвиненому пагону.
Одночасно здійснюють нормування навантаження кущів пагонами залежно від ступеня розвитку однорічного приросту і сортових особливостей. Наприклад, якщо на кущах торік було розвинуто по 30 середніх пагонів (діаметром 7-12 мм), то при обламуванні слід дотримуватись такого ж навантаження.
В насадженнях сортів з невеликими за розміром грона (Рислінг рейнський, група сортів Піно, Каберне Совіньон, Шардоне, Трамінер, інший сортотип) при нормуванні на 1 погонний метр вертикальної шпалери залишають не більше 30 пагонів; з середнім розміром грона (Одеський чорний, Сухолиманський білий, Аліготе, Совіньон, Фетяска, Мускат Оттонель, інший сортотип) – 25 пагонів; з великим розміром грона (сортогрупа столових сортів) – 20 пагонів.
4. Прищипування пагонів
На окремих сортах для зменшення обсипання квіток і здрібнення ягід, перед цвітінням або на самому його початку, прищипують верхівки зелених пагонів.
Прийом прищипування дозволяє скоригувати («вирівняти») силу росту пагонів. Добрі результати прийому спостерігаються на сильнорослих сортах, в роки інтенсивного росту пагонів, а також в умовах зрошення. У посушливі роки прийом застосовувати не доцільно.
5. Заходи проти сезонних хвороб і шкідників
здійснюють на підставі спостережень і прогнозів і за сигналами фахівців із захисту рослин. Профілактичне обприскування насаджень проти збудників мілдью, чорної плямистості, антракнозу, інших проводять в період, коли пагони досягають довжини 15-30 см (5-9 листків). Висока ефективність відмічена при застосуванні одного з контактних фунгіцидів (Антракол, Манзат, іншого аналогу).
Здійснюють спостереження або користуються сигналами фахівців щодо льоту метеликів гронової листокрутки. Обприскування насаджень одиним з цих інсектицидів
Обробку здійснюють в період масового відродження гусениць, який припадає приблизно на 2 декаду травня. При застосуванні інсектициду з дією на стадію яйця (Люфокс, іншого аналогу) обприскування насаджень здійснюють раніше, у період масового льоту метеликів або яйцекладу.
Обов’язкове обприскування кущів проти мілдью здійснюється до початку фази цвітіння, фунгіцидом контактно-системної дії
- Ридоміл голд
- Мілдікат
- Акробат
- Сфінкс екстра
- Захист
- інший
В разі високого запасу збудників оїдіуму, встановленого за спостереженнями минулого року, до робочої рідини додають фунгіцид з відповідною дією
Детальніше у відео: