Чи буде в Україні дозвіл на використання пестицидів, термін реєстрації яких сплинув?

Чи буде в Україні дозвіл на використання пестицидів, термін реєстрації яких сплинув?

Насправді в Україні дозвіл на використання пестицидів, термін реєстрації яких сплинув, існує з 2004 року.

Ми вирішили розібратися, про що говориться в проєкті Закону 2289 від 18.10.2019, та надати своє бачення та рекомендації.

Верховна Рада України 02.12.2020р. прийняла у першому читанні проєкт Закону України “Про внесення змін до статті 4 Закону України (далі ЗАКОН) «Про пестициди та агрохімікати»“ - щодо ввезення та використання пестицидів на митній території України.

Час другого читання проєкту Закону поки не заплановано.

Поточним законопроєктом пропонується внести наступні зміни:

  1. З частини 3 статті 4 ЗАКОНУ, що стосується ввезення на територію України дослідних партій пестицидів, для цілей державних випробувань та наукових досліджень - виключити вимогу про обов’язковість надання документального підтвердження державної реєстрації пестицидів в країні, де вони виробляються, під час завезення та застосування цих незареєстрованих в Україні пестицидів.
  2. Розширити дозволи щодо залишків пестицидів та агрохімікатів, термін реєстрації яких закінчився, а саме: частину 6 статті 4, згідно з якою наразі дозволяється лише використання таких залишків ще протягом 2 років, викласти у новій редакції «застосування, зберігання, торгівля, рекламування та перевезення залишків пестицидів і агрохімікатів, термін реєстрації яких закінчився, проводиться протягом двох років».

Зауважимо, що проєкт прийнято у першому читанні не зважаючи на не підтримання законопроекту Головним науково-експертним управлінням та несхвальний висновок Комітету з питань інтеграції України з ЄС про не відповідність законопроєкту праву ЄС, Угоді про асоціацію та зобов’язанням України в рамках СОТ. 

Ми вважаємо, що прийняття законопроєкту, як зазначено в пояснювальній записці до нього, забезпечить «можливість створення та застосування нових біологічних препаратів, що дозволить зберегти урожай та покращить його якість, забезпечить однакове розуміння та застосування положень ЗАКОНУ щодо можливості застосування, зберігання, торгівлі, рекламування та перевезення залишків пестицидів...» за умови його доопрацювання з урахуванням наступного:

  1. Якщо препарат не має реєстрації в країні виробництва та розроблений саме для застосування в України, то має бути розроблена процедура оцінювання небезпечності складових даного препарату для людини, флори, фауни і навколишнього середовища; та надання дозволу на ввезення такого незареєстрованого препарату для цілей державних випробувань та наукових досліджень.
  2. Розширення дозволів щодо пестицидів та агрохімікати (далі товарів), реєстрація яких закінчилась не має породжувати ситуацію, за якою виробники товарів та їх торгові представники створювали б запаси з достатнім терміном придатності на складах в Україні, що дозволяють в дворічний термін після закінчення реєстрації вільно реалізовувати ці запаси. Для цього необхідно:
    • Виключити дозвіл на рекламування товарів, термін реєстрації яких закінчився.
    • Дозволити продаж товарів, реєстрація яких закінчилась, тільки з зазначенням на споживчому пакуванні надпису про закінчення терміну реєстрації.
    • Дозволити транспортування товарів, реєстрація яких закінчилась, тільки з зазначенням на транспортному та споживчому пакуванні надпису про закінчення терміну реєстрації.
    • Зобов’язати споживачів пестицидів та агрохімікатів, реєстрація яких закінчилась, зберігати на складах ці товари з відповідними позначеннями на місці зберігання, товарному та споживчому пакуванні.
    • Перед застосуванням пестицидів та агрохімікатів, реєстрація яких закінчилась, господарства, що використовують такий препарат, мають робити повідомлення до місцевих органів самоврядування не менш ніж за дві доби до застосування про використання препарату, щодо якого закінчився термін реєстрації.

ВАМ МОЖЕ СПОДОБАТИСЬ

Популярні запити